O nás

Tlačové správy

Bratislava 01.07.2015

Základná škola Pavla Horova v Michalovciach zvíťazila v projekte Bezpečné školy

Bratislava, 01.07.2015 – Víťazom v kategórii Videotvorba sa stali žiaci na ZŠ Pavla Horova v Michalovciach. V takmer trojminútovom videu poukázali na to, aký je život na škole bez kamerového systému a zabezpečenia internetu a paralelne ukázali situáciu, ako kamerový systém a ochrana internetu môže pomôcť žiakom a škole. „Žiaci veľmi spontánne prišli s myšlienkou natočiť krátke video, v rámci ktorého názorne ukázali tri modelové situácie. V prvej sa zamerali na nezhody medzi spolužiakmi. Kým bez kamerového systému učiteľ nevie identifikovať aktérov nezhody, prostredníctvom kamerového záznamu je identifikácia páchateľov jednoduchá. V druhej situácii poukázali na nemožnosť pripojiť sa v škole na stránky s nevhodným obsahom vďaka zabezpečeniu siete a v tretej modelovej situácii sa zamerali na identifikáciu žiaka – páchateľa pri poškodzovaní cudzej veci,“ hovorí Ján Palkóci, zástupca riaditeľa ZŠ P. Horova v Michalovciach.

Ceny v podobe internetu a wifi pripojenia od Slovanetu pre vybranú učebňu na tri roky zdarma, vybavenia modernej PC učebne od spoločnosti Lenovo a tiež hardvérového zabezpečenia siete Fortinet od spoločnosti Veracomp odovzdal symbolicky víťaznej škole Dušan Križan, obchodný riaditeľ pre rezidenčný predaj zo spoločnosti Slovanet. Škola zároveň získala jednoročnú licenciu ESET Smart Security na jedno PC od spoločnosti ESET. „V takýchto projektoch je dôležitý vždy nápad a jeho realizácia. Žiakom zo ZŠ Pavla Horova sa prostredníctvom videa veľmi pekne podarilo poukázať na to, aké výhody má kamerový systém pre školu. Spracovanie videa, zvuk a strih sú dôkazom toho, že žiaci nemajú problém pracovať s kamerou, zostrihať a ozvučiť video a že v oblasti používania moderných technológií sú tak povediac doma,“ dodáva Dušan Križan, obchodný riaditeľ pre rezidenčný predaj zo spoločnosti Slovanet.

Cieľom projektu Bezpečné školy je vzdelávať žiakov na oboch stupňoch základných škôl v oblasti informačných technológií a počítačovej gramotnosti a motivovať najmladšiu generáciu k hlbšiemu záujmu o IT. Projekt má zároveň upozorniť žiakov základných škôl na nástrahy internetu ako je kyberšikana, chatovanie, zdieľanie osobných informácií cez internet ako je adresa bydliska, fotka, číslo telefónu atď. Práve pre žiakov základných škôl môže byť internet nielen výborným pomocníkom, ale aj veľkou hrozbou. Prostredníctvom tohto projektu sa spoločnosť Slovanet snaží upozorniť aj na tieto nástrahy internetu. Do projektu sa zapojilo celkovo 146 škôl so 123 projektmi.
Partnermi tohto ročníka projektu Bezpečné školy je spoločnosť Fortinet – svetový dodávateľ bezpečnostných sieťových riešení, ktorý je na Slovensku dodávaný prostredníctvom distribútora s pridanou hodnotou spoločnosti Veracomp. ESET – globálny výrobca bezpečnostného softvéru pre firemnú klientelu a domácnosti, Lenovo – najväčší výrobca počítačov na svete a mimovládna nezisková organizácia eSlovensko, ktorá sa venuje osvete a vzdelávaniu v oblasti zodpovedného prístupu k internetu u mladistvých. Viac informácií na www.bezpecneskoly.sk