O nás

Tlačové správy

Bratislava 08.03.2006

Slovanet výrazne zvyšuje rýchlosti a dáta klientom ADSL internetu, vzniknutú stratu vyúčtuje Telekomu

Bratislava, 8. marec 2006 – Najväčší alternatívny operátor oznamuje až dvojnásobné zvýšenie prenosových rýchlostí a objemov prenesených dát pre súčasných aj nových klientov rýchleho internetu GoDSL a officeDSL. Slovak Telekom napriek viacerým výzvam vyberá od konkurenčných poskytovateľov výrazne vyššie poplatky, ako by mal podľa toho, čo ponúka vlastným klientom ADSL internetu. Aby sa zákazníci Slovanetu nestali rukojemníkmi praktík ST, Slovanet upravil hodnotu služieb ADSL na úroveň vyššiu alebo porovnateľnú s produktmi monopolu. Zároveň spoločnosť začala evidovať stratu vzniknutú platením diskriminačných veľkoobchodných cien. Zvýšené náklady bude Slovanet počítať Slovak Telekomu až do momentu, kedy budú v platnosti rovnoprávne podmienky pre poskytovanie ADSL pre všetkých užívateľov internetu. Pokiaľ Telekom stratu Slovanetu nevykompenzuje, bude operátor žiadať náhradu škody na súde.
„Nedopustíme, aby sa naši klienti rýchleho internetu stali rukojemníkmi diskriminačnej veľkoobchodnej politiky ST. Preto od 8. marca pre všetkých ponúkame porovnateľné, prípadne ešte kvalitnejšie ADSL produkty, aké chcel Telekom pôvodne vyhradiť len vlastným zákazníkom,“ oznamuje Peter Máčaj, výkonný riaditeľ Slovanetu. „Vplyvom vysokých veľkoobchodných cien Telekomu ale našej spoločnosti vzniká strata. Preto od okamihu uvedenia vylepšených produktov GoDSL a officeDSL sledujeme zvýšenie nákladov, ktorých vrátenie budeme následne požadovať od Slovak Telekomu.“ Predstavitelia ST na rokovaní prejavili záujem nahradiť Slovanetu náklady vzniknuté v súvislosti so zmenami, ktoré Telekom zaviedol po 1. marci. „Naša dôvera v ST ako obchodného partnera je napriek tomu výrazne otrasená. Preto až do predloženia záväznej rovnoprávnej veľkoobchodnej ponuky pre poskytovanie ADSL internet budeme pokračovať v krokoch, ktoré by zabránili likvidácii konkurencie na trhu.“
Slovanet opakovane žiadal Telekom o prípravu takých veľkoobchodných podmienok pre ADSL internet, ktoré by poskytovateľom internetu umožnili vytvoriť porovnateľne produkty s tými, čo poskytuje svojim koncovým klientom ST od 1. marca 2006. Keďže ST reagoval len nepodstatnými zmenami, Slovanet pripravil návrhy na predbežné a regulačné opatrenia na súd a úrady s cieľom udržať podmienky pre konkurenciu na trhu rýchleho internetu cez ADSL.