O nás

Tlačové správy

Bratislava 05.04.2016

Slovanet spustí prvú IoT sieť pre internet vecí

Bratislava, 5.4.2016 – Spoločnosť Slovanet prináša na trh ďalšiu technológiu budúceho desaťročia. V priebehu druhého aprílového týždňa spustí do pilotnej testovacej prevádzky komunikačnú sieť typu IoT pre „internet vecí“ (Internet of Things) v prvých dvoch mestách. V úvodnej fáze bude sieť testovať v pilotnej prevádzke s vybranými partnermi, následne sa do testovania budú môcť zapojiť aj ďalší záujemcovia. Na internetovej stránke www.slovanet.sk/iot sa môžu zaregistrovať už teraz.

Prvoradým účelom novej siete pre internet vecí je priniesť nízkonákladovú technológiu a služby pre komunikáciu a prevádzku zariadení s nízkou spotrebou a nárokmi na objem prenesených dát. Typickým použitím budú monitorovacie a meracie senzory (priemysel, poľnohospodárstvo, životné prostredie, domácnosti) a sledovanie pohybu a polohy osôb alebo zvierat, dopravných prostriedkov či tovaru. V týchto oblastiach v blízkej dobe nahradia aj mnohé doteraz používané zariadenia a systémy na báze mobilných a Wi-Fi sietí. Prinesú najmä radikálne nižšiu spotrebu (životnosť batérie aj mnoho mesiacov), ale aj nízku cenu a prevádzkové náklady. Sieť a zariadenia IoT umožnia obojsmernú komunikáciu, takže aj diaľkové ovládanie takýchto zariadení, ako aj vlastnú technológiu lokalizácie bez nutnosti GPS prijímača. Podľa niektorých predpovedí budú v roku 2020 celosvetovo pripojených do sietí internetu vecí desiatky miliárd zariadení, čo predstavuje minimálne niekoľko zariadení na jedného obyvateľa planéty.

IoT sieť Slovanetu bude využívať novú komunikačnú technológiu LoRaWAN medzinárodnej otvorenej aliancie LoRa. Prvé mestá, v ktorých Slovanet spustí pilotnú testovaciu prevádzku v prvej polovici apríla, budú Košice a Poprad. Pokrytie každej siete bude približne 100 štvorcových km. V priebehu roka Slovanet plánuje sieť rozšíriť aj do ďalších miest, pripraviť a dopĺňať produkty pre komerčné využitie a v ďalšej fáze aj riešenia pre domácnosti. Záujemcovia sa už teraz môžu zaregistrovať a získať viac informácií na stránke www.slovanet.sk/iot.