O nás

Tlačové správy

Bratislava 01.03.2006

Slovanet nesúhlasí s cenami DSL internetu ST, požiada o regulačný zásah

Bratislava, 1. marec 2006 – Slovanet dokončuje a v najbližších dňoch pripravuje podanie návrhu na predbežné opatrenie a regulačný zásah v oblasti maloobchodných cien „ST Online DSL“ a veľkoobchodných cien produktu „ISP Gate Plus“, pomocou ktorého alternatívni operátori poskytujú svojim klientom rýchly internet cez ADSL. Slovanet dlhodobo žiadal Telecom o zvýšenie rýchlostí prípojok a zvýhodnenie podmienok pre všetkých klientov internetu. ST namiesto toho zvýhodnené podmienky pripravil len pre vlastných zákazníkov. Napriek výzvam a mnohým rokovaniam Telecom naďalej ponúka veľkoobchodné podmienky pre poskytovateľov, ktoré ich oproti ponuke ST Online výrazne znevýhodňujú.
„Slovak Telecom ponúkol vlastným klientom najpoužívanejších služieb aj dvojnásobne výhodnejšie podmienky ako doteraz. Svojim partnerom – poskytovateľom internetu ale ponuku upravil len minimálne. Keďže Slovanet je najväčší alternatívny poskytovateľ ADSL, znamená preň rýchly internet významný podiel na výnosoch. Nemôžeme preto akceptovať diskrimináciu vlastných klientov, ktorú ST po 1. marci na trhu vytvoril,“ vysvetľuje Peter Máčaj, výkonný riaditeľ Slovanetu. „Vyhlasujeme zároveň, že pokiaľ úrady nezasiahnu a podmienky ST zostanú nezmenené, na slovenskom trhu do jedného roka neprežije žiaden relevantný konkurent s atraktívnou ponukou na ADSL pripojenie. Dôsledkom bude monopolné postavenie Telecomu na väčšine územia Slovenska, kde iné alternatívy pre porovnateľne rýchly internet neexistujú. Živé konkurenčné prostredie, ktoré za 3 roky spôsobilo výrazné zníženie cien a zvýšenie rýchlostí internetu, sa tak stane minulosťou,“ dodáva Máčaj.
Alternatívni poskytovatelia internetu v SR môžu ponúkať internet cez technológiu ADSL vlastným klientom výlučne prostredníctvom siete Slovak Telecomu cez produkt ISP Gate Plus. Za každý prenesený megabajt dát vlastnými klientami zaplatia poplatok Telecomu, okrem toho platia ST aj za prenosové pásmo, spájajúce sieť providera s DSL sieťou ST. Na jednej strane tak existuje monopol Telecomu na prístup k DSL prípojkám klientov, na strane druhej ale samotný Telecom tiež poskytuje koncovým klientom aj internetové pripojenie pod názvom ST Online DSL. Nie sú známe informácie, ako Slovak Telecom „sám-sebe“ účtuje podobné poplatky, ako vyberá od poskytovateľov internetu.