O nás

Tlačové správy

Bratislava 20.04.2016

Slovanet do leta ukončí šírenie analógovej televízie

Bratislava, 20.04.2016 – Analógové vysielanie televízie, ktoré desiatky rokov poskytovalo prenos signálu medzi štúdiami a obrazovkami televíznych prijímačov, sa v káblových sieťach telekomunikačného operátora Slovanet stane čoskoro minulosťou. Mesto Turany je prvé, v ktorom dnes Slovanet uskutočňuje záverečnú fázu digitalizácie siete káblovej televízie, počas ktorého zároveň definitívne ukončí prevádzku analógového vysielania.

„Podľa nášho preverovania už takmer všetci zákazníci káblových televízií vlastnia televízne prijímače podporujúce digitálny príjem televízie v najbežnejšej norme DVB-T alebo majú k staršiemu prijímaču pripojený set-top box – zariadenie, ktoré digitálny príjem umožňuje“, vysvetľuje Jozef Marček, produktový manažér Slovanetu. „Digitalizáciu televízie sme zámerne rozložili do niekoľkých fáz trvajúcich dva až tri roky, aby sa aj zákazníci so staršími televízormi mali dosť času dozvedieť o novej technológii, vyskúšať si ju a buď si kúpiť moderný TV prijímač alebo si k existujúcemu dokúpiť externý set-top box“, dodáva.

Digitálne vysielanie prináša vyššiu kvalitu obrazu oproti analógovému a poskytuje aj doplnkové funkcie, ako napríklad EPG (elektronický programový sprievodca). Umožňuje aj prenos vo vysokej HD kvalite, na ktorú postupne prechádzajú aj vysielatelia jednotlivých staníc. Prínosom vypnutia analógového vysielania je aj uvoľnenie frekvenčného pásma, potrebného práve pre budúci prechod ďalších staníc na HD vysielanie.

Po Turanoch Slovanet postupne až do leta 2016 dokončí digitalizáciu a ukončí analógové vysielanie vo všetkých 14 mestách a obciach, v ktorých prevádzkuje siete káblovej televízie a internetu. Zákazníkov bude o zmene vopred informovať listami, e-mailom či oznamami v miestnom rozhlase. Slovanet v rámci projektu poskytne zákazníkom aj poradenstvo a umožní aj dokúpenie set-top boxu.