O nás

Tlačové správy

Bratislava 31.03.2009

Kórejčania sú pri obchodovaní otvorení novým možnostiam

Bratislava 31. marec 2009 – Podľa aktuálneho rebríčka časopisu Forbes sme v zozname najatraktívnejších krajín sveta na podnikanie na 30 mieste. Slovenské firmy môžu stále nadväzovať nové obchodné kontakty so zahraničnými spoločnosťami, ktoré k nám prichádzajú. Stretávajú sa pritom s obchodníkmi z rozličných kultúr, ktorí majú svoje národné špecifiká a ktorých pôvod výrazne ovplyvňuje priebeh rokovania aj obchodné vzťahy.
„Napríklad zástupcovia kórejských spoločností zvyknú mať voľnejšiu ruku ako obchodníci domácich dcér nemeckých či francúzskych spoločností, ktorí bývajú prísnejšie zviazaní pokynmi z centrály. Kórejčania sú otvorení novým možnostiam a veľakrát sa sami pýtajú, ako je ešte možné spoluprácu rozšíriť,“ hovorí Rastislav Jucha, key account manažér Slovanetu, ktorý v poslednom čase dodal viacero telekomunikačných riešení aj firmám z Juhovýchodnej Ázie. Pri stretnutí kladú ich predstavitelia dôraz na dochvíľnosť a protokol. Ako na patriotov na nich dokáže mimoriadne zapôsobiť, ak sa ich potenciálny dodávateľ dokáže preukázať referenciami od inej kórejskej firmy.
Slovanet v posledných mesiacoch výrazne zvýšil svoje pôsobenie v priemyselných parkoch na Slovensku. Jeho služby v nich využíva už 120 spoločností, medzi ktorými je množstvo zahraničných firiem, najnovšie aj Daidong Slovakia, s.r.o., výrobca plastových konštrukcií pre potreby japonského elektronického gigantu Sony. Slovanet mu zabezpečuje v priemyselnom parku Nitra – Sever vysokorýchlostné pripojenie do internetu, ktoré klient využíva aj na realizáciu videokonferencií. Operátor dokázal podľa jeho požiadaviek vybudovať optickú infraštruktúru „na zelenej lúke“ v mimoriadne krátkom čase, približne za 4 mesiace.
„Rokovania s ázijskými klientmi zvyknú trvať dlhšie ako s európskymi, môžu sa konať aj v pre nás nezvyčajnom čase po pracovnej dobe. Predchádza im mimoriadne dôkladná príprava. Pred stretnutím si kórejskí obchodníci zvyknú vypýtať ohromujúce množstvo detailov o vašej spoločnosti,“ dodáva Jucha. Kórejčania sú známi svojou pracovitosťou, nasadením a rovnaký prístup vyžadujú aj od partnerov. Majú vysoké nároky na promptné zabezpečenie služieb či schopnosť pružne reagovať pri zmene podmienok.