O nás

Tlačové správy

Bratislava 11.07.2006

Chceme urýchliť prenositeľnosť čísel v pevnej sieti

Bratislava 11. júl 2006 – Zavedenie prenositeľnosti čísel v pevnej sieti sa stále nevyvíja podľa očakávania väčšiny operátorov. Hlavným dôvodom je postoj Slovak Telekomu (T-Com), ako najväčšieho hráča v tejto oblasti, ktorý sa snaží začiatok čo najviac oddialiť. Dostatočný tlak na urýchlenie procesu zatiaľ nedokázala vytvoriť ani Asociácia pre prenositeľnosť čísla, ktorej sa nedarí zosúladiť záujmy všetkých operátorov. Preto sa Slovanet rozhodol prísť s návrhom, ktorý umožní zabezpečiť prenositeľnosť v pevných sieťach veľmi rýchlo. Návrh zaslal všetkým operátorom a po spoločných rokovaniach v najbližších dňoch očakáva podpísanie vzájomných dohôd.
„Zámerom našej snahy o dohodu medzi operátormi je umožniť prenos čísla v pevnej sieti čo najskôr, čo je prakticky možné krátko po vzájomnom podpise navrhovaného dodatku k zmluvám o prepojení. Zákazníkom to umožní preniesť si číslo k ľubovoľnému konkurenčnému operátorovi na trhu s výhodnejšími podmienkami,“ hovorí právnik Slovanetu Michal Tupý. „Ak prenositeľnosť reálne spustia aspoň niekoľkí najvýznamnejší alternatívni operátori, bude si musieť Telekom hľadať veľmi presvedčivé argumenty, prečo ju odmieta, a to najmä pred Telekomunikačným úradom SR, ktorý prenositeľnosť operátorom uložil ako povinnosť,“ vysvetľuje Michal Tupý.
Základným cieľom prenositeľnosti čísel je predovšetkým zjednodušenie zmeny operátora pre koncových zákazníkov. Priniesla by aj vytvorenie lepších konkurenčných podmienok na trhu telefónnych služieb v pevnej sieti, čo vyznieva jasne proti záujmom Telekomu. Slovak Telekom možnosť pridať sa k návrhu spustenia prenositeľnosti odmietol, čím svojim zákazníkom znemožnil využívať túto službu v dohľadnom čase.